Kondenzační kotle
Energeticky úsporné a šetrné k životnímu prostředí
Kondenzační technologie je jedním z nejúčinnějších, nejekologičtějších a technicky nejpokročilejších systémů vytápění v oblasti krbů. Následný výměník tepla ochlazuje horké spaliny, dokud v nich nezkondenzuje obsažená vodní pára. Tepelná energie uložená v páře se neztrácí nevyužitá, ale může být aktivně využita.
V důsledku tohoto ochlazení jsou spaliny odváděny ven v poměrně chladném stavu a jejich teplota se pak pohybuje v rozmezí přibližně 40 °C až 50 °C. Tato teplota se může lišit v závislosti na typu použitého kotle. Tato teplota může být vyšší v závislosti na použitém topném systému a stávajícím provozním režimu, např. pro ohřev teplé vody.
Na rozdíl od běžných kotlů tak lze ušetřit až 10 % energie, a tím i nákladů na vytápění. Tuto úsporu energie lze výrazně zvýšit, pokud se na budově provedou další renovační opatření, např. výměna starých oken nebo použití úplné tepelné izolace.
V závislosti na hodnotě pH a použitém palivu lze vzniklý kondenzát ještě neutralizovat a následně vypustit do kanalizace.
Funkce kondenzačních kotlů
Spalováním paliva vzniká tepelná energie, která se v kotlích využívá pomocí výměníků tepla a je k dispozici jako horký topný proud.
V běžných kotlích probíhá tato přeměna přímo v kotli, protože vedení spalin uvnitř kotle je konstruováno tak, aby velká část energie obsažené v horkých spalinách byla předána teplonosnému médiu, např. vodě, a mohla tak být využita.
Tyto topeniště však nejsou konstruována pro provoz při nízkých teplotách spalin, proto se obvykle pohybují v rozmezí nad 120 °C a spaliny jsou odváděny přirozeně vznikajícím podtlakem.
Zbytkové teplo, které je ještě obsaženo a uloženo ve spalinách ve formě horké vodní páry, nelze v takových systémech dále odebírat, a proto se nevyužité uvolňuje do životního prostředí.
Z tohoto důvodu může být v běžných kotlích za nimi instalován výměník tepla.
Výhody kondenzačních kotlů
Díky integrovanému výměníku tepla lze lépe využít tepelnou energii uloženou v horkých spalinách. Tím se výrazně zvyšuje účinnost kondenzačního kotle ve srovnání s běžným topným kotlem. Výsledkem jsou nejen úspory energie, ale také nižší náklady na vytápění, zejména pokud jsou spolu s modernizací topného systému provedena i další renovační opatření
U kondenzačních kotlů již nemůže docházet k přirozenému odvodu spalin, jako je tomu u běžných kotlů, bez zásahu, protože teplotní rozdíl oproti venkovnímu vzduchu, který je k tomu zapotřebí, již není dostatečně velký.
Z tohoto důvodu mají tyto systémy uvnitř ventilátor, který odvádí vyprodukované spaliny ven přes spalinový systém pod tlakem až 200 Pascalů (Pa).
Systém odvodu spalin nebo komín musí být navržen tak, aby vyhovoval vzniklému přetlaku. To platí v případě, že jsou označeny tlakovou třídou "P1".
Kromě toho je důležité použít systém, který je necitlivý na vlhkost a dostatečně odolný proti korozi, protože vznikající kondenzát může obsahovat součásti, které mohou napadat základní nebo nevhodné materiály.
Pokud je kondenzační kotel používán na tuhá paliva, např. dřevěné pelety, je třeba zajistit, aby použité součásti spalinového systému byly tlakově odolné a odolné i vůči požárům sazí.