Před nákupem komínu
Topný a spalinový systém tvoří dohromady jeden systém a pro efektivní a bezpečný provoz musí být vzájemně dokonale sladěny. Před výběrem správného komína nebo kouřovodu je proto třeba zvážit řadu aspektů.
Palivo
Zásadním kritériem výběru vhodného spalinového systému je palivo používané k vytápění. Paliva, která lze použít k vytápění, lze rozlišit podle jejich původu.
Fosilní paliva vznikla před miliony let z odumřelých rostlin a živočichů a skládají se především z uhlíku a vodíku. Jsou vyčerpatelným zdrojem energie a při jejich spalování se uvolňuje velké množství uloženého CO2. Mezi fosilní paliva patří uhlí, ropa a zemní plyn.
Naproti tomu biomasa je termín používaný pro označení regenerativních paliv, která se aktivně účastnila koloběhu uhlíku až do svého využití, a proto jsou také klasifikována jako "CO2-neutrální". Známými zástupci biomasy jsou dřevo (polena, pelety, dřevní štěpka), rostliny pěstované speciálně pro výrobu energie, jako je kukuřice, obilí, a také bioodpad všeho druhu.
V roce 2021 bylo v Německu téměř 50 % vytápění zajišťováno plynem, následoval topný olej s 25 %. Plyn a olej tak pokrývají přibližně tři čtvrtiny vyrobeného tepla, zatímco tuhá paliva, jako jsou polena, dřevěné pelety nebo uhlí, mají podíl něco málo přes 6 %.
Teplota spalin
Volba paliva má rozhodující vliv na teplotu spalin, a tedy i na předběžný výběr vhodného systému odvodu spalin.
Plynové nebo olejové topné systémy pracují s mnohem nižšími teplotami spalin než spalovací systémy, které jsou provozovány na tuhá paliva, jako je dřevo nebo uhlí. To platí tím spíše pro plynové/olejové kondenzační kotle, které velmi efektivně využívají dodanou energii, což vede k ještě nižším teplotám spalin.
Cihlové komíny nebo běžné komíny z betonu vyžadují vysokou teplotu spalin na vstupu do komína 180 °C až 200 °C, aby teplota neklesla pod rosný bod až k ústí komínu. V opačném případě by se v komíně tvořil kondenzát a z dlouhodobého hlediska by hrozilo pronikání vlhkosti a dokonce i vznik sazí v komíně. Jsou proto vhodné pouze pro suchý provoz, tzn. pro tuhá paliva s odpovídající vysokou teplotou spalin.
Komíny Jeremias jsou vhodné i pro vysoké teploty spalin, ale díky materiálu necitlivému na vlhkost je lze stejně dobře použít i ve spojení s moderními kondenzačními kotli, kde teploty spalin dosahují sotva 80 °C a kondenzace v komíně je dokonce žádoucí (vlhký nebo kondenzační provoz). Totéž platí i pro naše plastové systémy odvodu spalin.
Tlakutěsnost
Nízké teploty spalin moderních kondenzačních kotlů vedou za určitých okolností k omezení přirozeného komínového tahu, protože chladnější vzduch stoupá mnohem více než teplé spaliny například z krbů na tuhá paliva.
Aby bylo zajištěno, že spaliny budou přesto bez překážek odváděny do volného ovzduší, a aby bylo v tomto případě zaručeno bezproblémové chování spalování, je většina moderních kondenzačních kotlů vybavena integrovaným ventilátorem. Ten podporuje komínový efekt a zajišťuje přetlak ve spalinovém potrubí, což vyžaduje použití tlakově těsných systémů odvodu spalin.
Odolnost proti vyhoření sazí
Při spalování tuhých paliv vznikají saze, které se usazují v komíně. Pokud se používá suché palivové dřevo, saze usazené v kouřovodu může kominík snadno odstranit.
Pokud však používáte příliš vlhké nebo nevhodné palivo, vlhké saze se usazují i na vnitřní stěně komína. Ty zpočátku nepředstavují nebezpečí, protože jsou vlhké, ale běžným vymetacím zařízením je obvykle nelze zcela odstranit. Pokud pak s rostoucí teplotou spalin ztvrdnou, stávají se vysoce hořlavým nebezpečím. Poletující jiskry z procesu hoření pak mohou vyvolat požár sazí s metrovými plameny na ústí komína a teplotami vysoko nad 1000 °C v komíně.
Komíny pro suchý provoz na pevná paliva musí být schopny takový požár sazí přežít bez poškození, například prasknutí, jinak by byly následně nepoužitelné.
Informace o odolnosti proti požáru sazí jsou uvedeny v klasifikaci komínového systému.
Všechny systémy Jeremias, které jsou v zásadě schváleny pro suchý provoz, jsou odolné proti požáru sazí (označení "Gxx") nebo necitlivé na vlhkost (označení "Oxx"), pokud se používají v kondenzačním provozu.
Naproti tomu kouřovody, které nejsou odolné proti požáru sazí, jako jsou plastové systémy, mohou být připojeny pouze ve vlhkém provozu krbů na kapalná nebo plynná paliva.
Průměr spalinového systému
Dnešní nižší teploty spalin by již obvykle nestačily k bezpečnému odvodu spalin do volného ovzduší v dříve běžných domovních komínech s velkými rozměry, což by mohlo vést k nedostatečnému spalování, úniku spalin do budovy nebo hrozbě vzniku sazí v komíně.
Pro dosažení požadovaného komínového tahu jsou u dnešních moderních krbů s nižšími teplotami spalin nutné menší průměry komínů. Ty by měla stanovit odborná firma pomocí výpočtu průřezu přizpůsobeného příslušnému krbu.
Provoz závislý na vzduchu v místnosti nebo nezávislý na vzduchu v místnosti
Komíny mohou získávat vzduch potřebný ke spalování buď z obytného prostoru (závislé na vzduchu v místnosti), nebo prostřednictvím přívodního vzduchového potrubí zvenčí (nezávislé na vzduchu v místnosti).
Výhodou provozu nezávislého na vzduchu v místnosti je, že lze vynechat obvyklé požadavky na minimální objem vzduchu v místnosti, kde je spotřebič instalován, a je možný současný provoz spalovacího systému a větracího systému nebo systému odtahu spalin bez jakýchkoli omezení a bez rizika.
Vzduch může být přiváděn buď samostatným systémem přívodu vzduchu, nebo koncentrickým systémem odvodu spalin (nazývaným také LAS), kdy je přívod vzduchu veden do krbu přes kruhovou mezeru mezi trubkou odvodu spalin a vnější trubkou.
Schválení
Při instalaci topného systému včetně systému odvodu spalin je třeba dodržovat některé důležité předpisy. Například minimální vzdálenosti od hořlavých součástí jsou jasně definovány a musí být dodrženy. Dále je třeba zajistit, aby spalinový systém vyhovoval topnému systému, aby spaliny nemohly pronikat do obytného prostoru, aby byl zajištěn přívod vzduchu, aby byly dodrženy specifikace týkající se umístění a výšky komína a mnoho dalšího.
Proto je vhodné se již ve fázi plánování poradit s příslušným kominíkem. Tato osoba bude muset celý systém před prvním uvedením do provozu tak jako tak zkontrolovat a může poskytnout cenné rady ohledně instalace. Samotnou instalaci by pak měla v ideálním případě provádět kvalifikovaná odborná firma.